Rozpoznejte podvod: podvody s převody peněz v kryptoměnovém odvětví

Hlavní body

  • Podvody s převody peněz jsou pro uživatele kryptoměn běžnou hrozbou. Mohou nastat ve dvou případech: během P2P obchodování nebo při každodenních transakcí při placení za zboží nebo služby. 

  • Obchodujete jen na důvěryhodných P2P platformách s robustními bezpečnostními opatřeními a vždy si ověřte, že vaše protistrana je spolehlivá osoba nebo subjekt. 

  • Stali jste se obětí podvodu? Neprodleně to nahlaste příslušným místním orgánům a týmu podpory Binance. 

V nejnovějším vydání našeho blogového seriálu Rozpoznejte podvod se dozvíte, jak odhalovat podvody s převody peněz v kryptoměnovém odvětví a jak jim předcházet.

Podvody s převody peněz spočívají v tom, že se pachatelé pokouší oklamat oběti, aby jim pod falešnou záminkou poslaly peníze. K těmto podvodům obvykle dochází ve dvou případech: 

  • Peer-to-peer (P2P) obchodování: na peer-to-peer (P2P) tržištích mohou kupující a prodávající komunikovat přímo mezi sebou a domlouvat se na cenách, platebních metodách a množství směněných kryptoměn. P2P obchodování kryptoměn sice nabízí větší kontrolu nad celým procesem než jakýkoli jiný způsob obchodování, ale pořád s sebou nese svá rizika – například podvodníky, kteří chtějí ukrást vaše peníze. 

  • Transakce týkající se zboží nebo služeb: pokud přijímáte kryptoměny, buďte obezřetní. Podvodníci na takové uživatele cílí pomocí smyšlených e-mailů, ve kterých tvrdí, že se transakce zpozdí, nebo v nich požadují „poplatek za vklad“, aby transakci dokončili. 

V tomto článku prozkoumáme, jak obvykle podvody s převody peněz probíhají, podíváme se na skutečné případy a vysvětlíme si, jak můžete takové podvody odhalit a předejít jim. 

Jak podvody s převody peněz fungují?

Nalezení terče

Podvodníci své oběti obvykle vyhledávají na sociálních sítích nebo kryptoměnových platformách. Nic netušícímu uživateli, který se snaží prodat své kryptoměny, mohou nabídnout cenu výrazně převyšující tržní kurz. Nebo si vyhlídnou obchodníky, kteří za své zboží nebo služby přijímají platby v kryptoměnách. 

Získání důvěry

K získání důvěry oběti používají podvodníci různé triky, jako jsou falešná potvrzení o platbě nebo neobvykle silný zájem o koupi zboží či služeb obchodníka. 

Vynucování jednání

Při podvodných P2P obchodech podvodníci obvykle tlačí na svůj terč, aby kryptoměnu vydal co nejdřív. Pomáhají si mnoha snímky obrazovky nebo potvrzeními údajného „bankovního převodu“. Podvodník často bankovní převod zahájí, ale okamžitě po obdržení kryptoměny od P2P prodejce ho odvolá. 

Pokud se transakce týká zboží nebo služeb, podvodník poskytne obětem „důkaz“ o kryptoměnovém převodu, který následují zfalšované e-maily o zpoždění převodu. Podvodník pak oběť požádá, aby „nadbytečné kryptoměny“ převedla zpět nebo zaplatila „poplatek za převod“ se slibem, že nevyřízený převod bude brzy dokončen.

Ukončení podvodu

Oběť vydá podvodníkovi kryptoměny, ale pak zjistí, že snímky obrazovky nebo potvrzení byly falešné nebo že podvodník bankovní převod zrušil. 

V situaci týkající se platby za zboží nebo služby v kryptoměnách podvodník po získání „vrácených prostředků“ nebo „poplatku za převod“ zmizí. Ve chvíli, kdy si oběť uvědomí, že snímky obrazovky, potvrzení a e-maily jsou falešné, je už pozdě. 

Dva příklady z praxe

Příklad 1: obchodování kryptoměn

Kryptoměnový P2P obchodník, budeme mu říkat třeba Marek, obdrží objednávku od potenciálního „kupce“. „Kupující“ pak předloží falešné potvrzení bankovního převodu a naléhá na Marka, aby mu kryptoměnu okamžitě vydal, ještě než Marek dostane od své banky potvrzení o přijetí peněz. Marek mu vyhoví, ale později zjistí, že bankovní převod byl zrušen. Kryptoměny už podvodníkovi odeslal, takže o všechno přišel. 

Příklad 2: nákup umění

Umělce, budeme mu říkat třeba Jirka, osloví sběratel, který má zájem o jeho dílo. Uzavřou spolu dohodu a sběratel pak tvrdí, že mu výměnou za obraz převedl 700 dolarů. Přesvědčí Jirku, že platba je kvůli „aktualizaci systému“ pozastavena. 

Podvodník požádá Jirku, aby mu poslal zpět 200 dolarů, protože potřebuje peníze, zatímco je těch 700 dolarů zablokovaných v nevyřízeném převodu. Jirka je přesvědčený, že peníze obdrží, jakmile bude „aktualizace systému“ dokončena, a vyhoví mu. Nakonec Jirkovi dojde, že mu „sběratel“ ve všem lhal a že těch 200 dolarů už nikdy neuvidí. 

Tipy, jak na podvody s převody peněz nenaletět

Kontrolujte si účet

Před vydáním kryptoměn v rámci P2P transakce si vždy ověřte, že na váš účet byla úspěšně převedena správná částka. Podvodníci převod často po odeslání snímku obrazovky zruší. 

Dávejte si pozor na falešné snímky obrazovky, potvrzení nebo e-maily

Podvodníci se vás budou snažit oklamat fiktivními snímky obrazovky, potvrzeními a e-maily. Před vydáním kryptoměn si autentičnost těchto „důkazů“ pečlivě ověřte. 

Používejte důvěryhodnou platformu

Používejte jen P2P platformy, které mají zavedený systém pro moderování transakcí, úschovu peněz a podporu uživatelů s potížemi. Platforma Binance P2P chrání uživatele před podvody a podvodnými aktivitami robustními bezpečnostními opatřeními, včetně přísných kontrol KYC (poznej svého klienta) a úschovy. 

Prověřte si protistranu

P2P platformy i e-shopy často zobrazují recenze a hodnocení osob nebo subjektů, se kterými obchodujete. Pokud profil protistrany nemá žádné recenze nebo má neobvykle vysoký počet recenzí s perfektním hodnocením, zpozorněte. Pokud jste P2P obchodníkem s kryptoměnami, platforma Binance P2P má velký výběr „ověřených obchodníků“, které jsme přísně prověřili a které snadno rozpoznáte podle žluté fajky vedle uživatelského jména. 

Další informace o bezpečnosti při P2P obchodování si můžete přečíst v následujícím průvodci na Akademii Binance: Jak se chránit při peer-to-peer (P2P) obchodování.

Co dělat, pokud jste se stali obětí podvodu s převody peněz v kryptoměnovém odvětví

  • Pokud jste se stali obětí podvodu, okamžitě podnikněte kroky k zajištění svých financí. Zmrazte své bankovní a jiné finanční účty a změňte si u všech účtů hesla, včetně e-mailových účtů a účtů na sociálních sítích. 

  • Nahlaste případ policii a poskytněte jí veškeré důležité informace, včetně důkazů o interakci s podvodníkem, jako je potvrzení o platbě, které vám poslal. Společnost Binance s orgány činnými v trestním řízení úzce spolupracuje a naše spolupráce pravidelně vede k odhalení a k zabavení peněz. To, že získáte peníze zpět, vám sice nemůžeme zaručit, ale ve většině případů je uvedený postup vaše jediná možnost. 

  • Pokud je váš účet Binance napaden, pozastavte ho a postupujte podle pokynů uvedených v tomto průvodci: Jak nahlásit podvody podpoře Binance. Pokud máte podezření, že vaše obchodní protistrana na Binance P2P je podvodník, neprodleně kontaktujte naši zákaznickou podporu

  • Dávejte si pozor na „vymáhací služby“. Některé z nich sice nabízejí legitimní pomoc, ale mnohé z nich slibují nesplnitelné nebo vyžadují platby předem. Nenechte se napálit dvakrát. 

Všem novým i zběhlým uživatelům také doporučujeme, aby si přečetli naši sérii článků o tom, jak čelit podvodům, a lépe se tak proti běžným kryptoměnovým podvodům obrnili. 

Zdroj: Rozpoznejte podvod: podvody s převody peněz v kryptoměnovém odvětví | Blog Binance

Dosud vidělo:89Dnes vidělo:1