Metaverse, NFT (nezastupitelný token) a blockchain jsou některé z nejzatíženějších technologických termínů naší doby a zejména metaverse je v posledních letech módním slovem. Samotné slovo je převzato z románu Neila Stephensona Snow Crash z roku 1992, který popisuje trojrozměrný svět ve virtuální realitě, kde lidé hledají útočiště před dystopickou realitou.

Útočiště nemusí být to, co dnešní uživatelé hledají, ale v každém případě zájem o metaverse roste každým dnem. Analytická společnost Gartner předpovídá, že do roku 2026 stráví v metaverzu alespoň hodinu denně 25 % všech uživatelů internetu. Není podceňováním říci, že vývoj jde rychleji, než trh očekával. Je to jako snažit se zastavit lavinu lopatou na sníh.

Jonas Eric Werner, podnikatel a zakladatel společnosti Crowd1, byl jedním z řečníků na Světovém summitu Blockchain v Dubaji v říjnu a zpráva, kterou sdílel, byla křišťálově jasná:

“Abychom pochopili vývoj, kterému čelíme, můžeme načrtnout paralely s boomem mobilních telefonů. V roce 1993 mělo svůj vlastní mobilní telefon méně než jedno procento světové populace. Následující rok to bylo 30 procent a dnes je více mobilních telefonů než lidí na Zemi. Stejně jako tehdy jsme nyní v rané fázi a u technologie blockchain, na které je vše založeno, není ani zdaleka využita celá její skutečná kapacita.

Web 1.0 a internet se staly vážnou součástí našich životů v 90. letech a skládaly se čistě z jednoduchých webových stránek s uloženými informacemi. V další fázi, Web 2.0, jsme začali web spojovat s aplikacemi propojenými s internetovým bankovnictvím, sociálními médii a různými typy užitečných nástrojů. Začali jsme spolu komunikovat na různých platformách, což vedlo k tomu, že velké technologické společnosti jako Apple, Google a Meta (Facebook) získaly obrovskou a v některých případech neomezenou moc a vliv.

Nyní se rok 2023 rychle blíží a Web3 je nový fenomén, který se trh pokusí zvládnout a využít. Nikdo však přesně neví, jak to bude vypadat a fungovat.

Zpravodajský web Voister popisuje Web3 takto: “Decentralizovaný web založený na technologii blockchain, kde uživatelé vlastní svá vlastní data a nosí je s sebou od služby ke službě. To je myšlenka Web3 a to, co nadšenci říkají, je budoucnost internetu.

Je na čase, aby lidé, uživatelé, vzali zpět moc od velkých technologických gigantů. Chápu, že se (velcí technologičtí giganti) tohoto vývoje obávají, protože je to nesmírně silná výzva pro jejich monopol”, říká Jonas Eric Werner.

Co je tedy metaverse a proč bude mít tak velký dopad na náš každodenní život? Aby to bylo velmi jednoduché, metaverse lze přirovnat k internetu, kde uživatel cestuje trojrozměrně. Metaverse nemůže být vázán na jednu platformu, ale je postaven na sérii 3D světů, kde se vše děje v reálném čase, ke kterému má každý přístup a kde změny trvají navždy. Světy a jejich uživatelé mohou vzájemně komunikovat a identity, data, platby a digitální aktiva mohou být mezi nimi přesouvány.

Některé z nadnárodních společností, které již představily vize a řešení spojená s metaverse, jsou Microsoft, Nvidia, Epic Games a Meta. Udělali z metaverse módní slovo a fenomén, který okamžitě získal pozornost lidí. Oblasti použití se rozprostírají v nekonečném spektru a navždy ovlivní soukromý i pracovní život. Například dnešní digitální schůzky vypadají jinak, protože existuje příležitost vytvořit zcela jiný typ virtuální zasedací místnosti – nebo konferenční hotel, kde můžete změnit prostředí a publikum v nanosekundě.

Zatím největší oblastí využití je nakupování a hraní her, ale nejsou to jen fyzické věci, které jsou získány. Předpokládá se, že největší komoditou budou NFT nebo nezastupitelné tokeny. A to je místo, kde Web3 bude působit jako katalyzátor.

” Abychom se vrátili zpět k boomu mobilních telefonů, téměř 4% světové populace vlastnilo nebo vlastní nějakou formu NFT nebo kryptoměn. Země, které aplikovaly NFT brzy a přijaly vývoj, mohou získat náskok. Vzhledem k předpovědi společnosti Gartner, že 25 % stráví v Metaverse alespoň hodinu, to znamená, že více než 2 miliardy lidí nějakým způsobem přijdou do kontaktu s NFT a kryptoměnami, protože blockchainové transakce půjdou tímto směrem. Matematika říká, že čelíme zcela nové digitální budoucnosti,” říká Werner.

Švédský trh je, stejně jako mnoho jiných zemí, v plenkách a daleko za Indií, Brazílií a USA, abychom jmenovali jen několik.

Objevili se však někteří průkopníci, kteří vidí rozvoj jako výzvu. Příspěvek společnosti ICT Scandinavia se sídlem ve Stockholmu k Web3 a metaverse budoucnosti se nazývá Metaversy – hra, která se odehrává v metaverse ve formě simulované obchodní a burzovní hry, která bude součástí portfolia Crowd1 v roce 2023. Robin Sjölander je jednou z klíčových osob stojících za vývojem hry ve společnostech ICT Scandinavia a Metaversy:

” NFT jsou v mnoha ohledech velmi zajímavé, pokud jsou správně aplikovány. Pokud můžete něco vlastnit digitálně a prokázat vlastnictví, pak máte také moc dělat s tím, co chcete. Můžete si ji nechat, dát na charitu nebo ji prodat někomu jinému. Nic nebrání právoplatnému vlastníkovi, aby učinil rozhodnutí, která chce. Technologie sama o sobě funguje, to víme, ale obyčejní lidé ještě nevědí, jak s ní zacházet, a doufáme, že Metaversy může sloužit jako správný nástroj, říká Sjölander.

Jednoduše řečeno, když obchodujete s NFT, kupujete něco, co nelze změnit a co může mít v jednom okamžiku pouze jednoho vlastníka. Použití technologie blockchain zajišťuje jedinečnost digitální položky. Některé z nejdražších NFT, které se kdy prodaly, jsou The Merge, digitální umělecké dílo, které se prodalo za více než 90 milionů dolarů, a Everydays: The First 5000 Days, které se prodávaly za přibližně 70 milionů dolarů.

Kromě toho bylo několik nadnárodních společností úspěšných ve svých iniciativách NFT. Například Adidas prodal 30 000 NFT za pár hodin v Adidas Originals: Into the Metaverse v hodnotě asi 21,5 milionu dolarů. Werner říká:

“Moc musí být přidělena lidem, uživatelům. Příliš dlouho diktovaly podmínky velké společnosti a výměnou za závratné poplatky splácely pouze ve formě her plýtvajících časem. Ve spravedlivém metaverse by obyčejný člověk sám měl dostat příležitost vlastnit své informace a vydělávat peníze ze svého času a odhodlání.”

Mezi skeptiky Web3 patří Moxie Marlinspike, vynálezce šifrované platformy pro zasílání zpráv Signal. Je proti decentralizaci a nevěří, že soukromé osoby chtějí provozovat své vlastní servery, ale Werner si myslí něco jiného.

Vůle člověka vládnout si sám a vlastnit svůj vlastní obsah, bez ohledu na to, o čem to je, byla vždy silná. Nyní vidíme, jak je to silné. Rok 2023 bude velmi zajímavý.

Dosud vidělo:112Dnes vidělo:2