Planet IX.

Když v červenci 2021 spustil Crowd1 předregistrace do strategické obchodní hry Planet IX, málokdo čekal takový úspěch. Mám to štěstí, že hru hraju od jejího počátku, jsem v první tisícovce registrovaných hráčů od startu, takže vlastně takový “pioneer”.

Účelem článku není poskytnout návod, jak hru hrát, ostatně samotná hra má dobře zpracovaný gamebook, který stojí za to prostudovat, než se rozhodnete, zda hru hrát. Existuje rovněž nepřeberné množství videí na You Tube od tvůrců a vývojářů, tak i od samotných hráčů. Na internetu lze toho najít spoustu. Co každého zajímá je to, zda se mu to vyplatí. I na to v článku ke konci odpovím. Jen chci poznamenat, že pokud se hrou chcete uživit, tak je to práce jako každá jiná a musíte se jí věnovat alespoň v začátcích 3-4 hodiny denně. Potom, když si vybudujete základ, stačí toho času méně, cca hodinka. Na druhou stranu si myslím, že je lepší ťukat hodinu na klávesnici nebo přemýšlet u monitoru, než stát ve fabrice 8 hodin u strojů a tvrdě makat. To si každý musí rozhodnout sám.

Co je potřeba, když chci hrát?

Po zkušenostech, které jsem získal, bych doporučil zvážit některé vybavení, abyste později nebyli frustrováni. Co tím myslím? Rychlý internet a dobré připojení, což naštěstí u nás v době 5G sítí není problém. Výkonný, nejlépe herní PC nebo notebook, s výkonnou grafickou kartou. Časem zjistíte, že 10 – 20 sekund na potvrzení transakce vás dokáže pěkně vytočit, protože už chcete pokračovat dál a ono to nejde 🙂 . Když budete hrát i v mobilu, tak telefon s co největším displejem a pokud možno s 5G, zde už neřeším procesor nebo grafickou kartu, mobily s 5G jsou dobrým standardem. Samozřejmě, čím výkonnější mobil, tím pro vás lépe.

Nutností je pořízení nějaké web3 peněženky a její instalace do mobilu a do prohlížeče v počítači. Tohle už je samostatná kapitola, hra vás donutí naučit se základy kryptoměn. Ze své zkušenosti doporučuji peněženku Metamask, kterou lze stáhnout jako doplněk do každého prohlížeče nebo jako aplikaci do mobilu. Upozorňuji, že když si nainstalujete Metamask do počítače, tak při instalaci aplikace v mobilu musíte použít stejná klíčová slova, jaké vám vygenerovala instalace v PC, jinak nebudou peněženky totožné a ke svému účtu na PC se z mobilu nepřihlásíte. Návodů na instalaci Metamask je rovněž hodně, jeden z nich je i zde na webu v záložce “Kryptoměny”. Je důležité, abyste údaje o peněžence, kromě adresy, která je veřejně přístupná na blockchainu, nikomu nesdělovali. Je to jako byste mu dali kreditní kartu s napsaným PINem. Potom se můžete rozloučit se svým majetkem. V peněžence Metamask je nutno nastavit síť Polygon, buď  ji vyberete ze seznamu nebo přidáte ručně, návody najdete na webu i zde na blogu. Dále je potřeba importovat adresu IXTokenu a AstroGold , abyste tyto tokeny v peněžence viděli a doporučuji přidat si i základní kryptoměny (USDT, USDC, WETH). Bitcoin zde nepřidáte, protože síť Ethereum se od Bitcoinu výrazně liší. Dále potřebujete mít v peněžence pár tokenů MATIC, což je měna sítě Polygon, kterými platíte poplatky za obchody na síti Polygon. Potom už zbývá nakoupit IXT, abyste měli na první obchody. Osobně volím cestu nákupu Tether (USDT) na burze Binance, které převedu na peněženku Metamask, a tam si USDT  směním na takový token, který zrovna potřebuji.

Bezpečnost je důležitá

Jak jsem psal výše, bezpečnost je základ. Při potvrzování neznámých transakcí musíte nejdříve udělit povolení druhé straně k přístupu do vaší peněženky, u Planet IX je to základ, protože tak umožňujete platit za nákupy jak prodávajícímu, tak kupujícímu v době, kdy nejste online. Proto dříve, než nějaké povolení udělíte, se 2 x přesvědčte, že víte, co děláte. Bohužel jsou známy případy, kdy hráč přišel o veškerý majetek. Nastrčených webových stránek s podobnou URL adresou “planetix.com” přibývá. To se při troše nepozornosti může stát každému, protože podvodníků a hackerů, toužících se zmocnit vašeho majetku, bude vždycky dost.

Když se bavím o majetku, tak tím myslím aktiva, která ve hře získáte a ony vám potom vydělávají. Jsou vydávána ve formě NFT, které jsou spojeny s adresou peněženky jejich vlastníka. Takže, kdo vlastní přístup a klíče k adrese peněženky, je jejich majitel.

Hru bych rozdělil do několika úrovní, které vidím víceméně rovnocenné. V základní části hry je před vámi mapa světa, která je rozdělena na více, jak 1,5 miliardy různě velkých šestiúhelníků. Země je fakticky rozparcelována. Šestiúhelníku se říká pozemek, neboli PIX. Úkolem hráče je pozemky spojovat dohromady a tvořit území. Pozemky mají různé hodnoty na pětimístné stupnici (Legendary, Rare, Uncommon, Common, Outlier) a spojují se vždy PIXY stejné hodnoty. Spojováním PIXů vznikají území (Area, Sector, Zone, Domain). Příklad vidíte na obrázku níže.

Další úrovní, která je vhodná zejména pro ty, kteří nechtějí obchodovat s pozemky, je Mission Control. Jsou to také vlastně šestiúhelníky, na které umístíte některý ze svých PIX a následně z nich sbíráte odpad nebo si na ně umístíte zařízení na výrobu energie. V této části hry máte možnost tzv. farmařit. Principem je skutečnost, že planeta je poseta odpadem (Waste), který je nutné vysbírat, aby ožila. To je úkolem hráčů, Agentů změny, kteří se nazývají AOC (Agents of Change). V základní fázi je přístupných 6 šestiúhelníků, ale je možno si pronajmout za měsíční poplatek další, až do celkového počtu 36 na jeden účet. K základnímu schematu Mission Control jsou navázány korporace na Planet IX, které jsou důležité pro samotnou hru a každá je vlastně samostatná firma, která hru dále rozvíjí. Později si o nich ještě něco povíme. To platí v současné době. Sesbíraný odpad v laboratoři korporace EternalLab recyklujete a výsledné produkty používáte na výrobu zařízení, která produkují energii, nebo je prodáte na volném trhu. Prodejem produktů (BioMods, AstroCredit, Blueprint, …) někteří vydělávají. Není striktně nařízeno, že musíte mít pouze jeden účet. Sám jsem aktivní na čtyřech účtech a čtyřech různých adresách, které si vygenerujete v Metamask. Na schematu Mission Control níže vidíte odpad na dlaždicích, zařízení na výrobu energie, kterých může být 5 druhů podle typu dlaždice. Rovněž si můžete nakoupit stroje na sbírání odpadu, ty za vás sbírají nepřetržitě a nemusíte se trápit ručně a čekat, až se odpad na dlaždici nasbírá. Tyto stroje se jmenují drony a rovery, drony musíte vyprázdnit co dva dny a rovery co 10 dní. Mají různou úroveň výkonu podle toho na jakém typu dlaždice jezdí, to platí i pro zařízení na produkci energie, obecně platí, čím vzácnější, tím výkonnější a dražší. Vše najdete v gamebooku.

Korporace

Jak jsem zmínil výše na Planet IX je celkem 10 korporací. Každá má nebo bude mít ve hře svůj účel a své postavení a je zárukou dalšího výdělku. Každá korporace vydává své jedinečné NFT, které je jakousi ikonou firmy a na něho jsou navázány akcie. Vlastnictvím NFT získáte ve hře výhody v podobě Airdropů (měsíčních odměn) ve formě PIX, akcií, nebo jiných aktiv, popř. nějaká další vylepšení do hry. Nebudu to zde vše popisovat, protože na stránkách hry se vše dočtete.

Zaměření korporací:

Astrocap – směna IXT na AstroGold

Y_ – údržba dronů a roverů, strojů na sbírání odpadu

NEWLANDS  – výroba zařízení na energii

haveblue – herní avatary a odznaky

Eternallab – recyklace odpadu na BioMods, Blueprint

GWS (Global Waste System) – recyklace odpadu na Astrokredity

Gravity Grade – prodej balíčků s PIX, prodej akrv

Lucky Cat – tomboly a soutěže o ceny

ARCADE – kooperace s arkádovými hrami, sporty

NetEmpire – tržiště na Planet IX

Každá korporace rovněž vydává své akcie, které jejich majitelům nesou denně výnos, který si kdykoli mohou vybrat o své peněženky Metamask. Jeho výše je závislá od druhu korporace a počtu akcií i na tom, jak se dané korporaci na Planet IX daří. Představu o korporacích a počtu akcií si můžete udělat z obrázku níže.

IX Foundation

Jak z názvu vyplývá, jedná se o nadaci, která spravuje jednotlivé možnosti výdělku a část zisku Planet IX rozděluje na ekologické projekty.  Zisk je tvořen poplatky za nákup a prodej území, z nákupu NFT a akcií, z poplatků na tržišti s aktivy a poplatků za tzv gas – plyn, který pohání Metamask. Váš zisk ve hře jsou IXT, herní měna hry, jejíž hodnota podléhá trhu. Na kryptoměnových burzách nebo portálech, např.  CoinGecko, lze sledovat její aktuální tržní hodnotu.

Když své IXT uzamknete do termínovaného vkladu, který se nazývá STAKE, tak vám denně přibývají zisky ze STAKINGU. Máte několik možností výdělků, které se zakládají na Stakingu, níže si je rozebereme.

 STAKE IXT

Zde prostě uzamknete na různá období vámi stanovené množství IXT do termínovaného vkladu. Období je 1,3,6 a 12 měsíců. Úroky vidíte v tabulce. Je nutno poznamenat, že i když úroky jsou lákavé a těžko někde dostanete podobné, tak výsledek záleží na kurzu IXT v době, kdy úroky vybíráte. A ten může být nižší, než v době vkladu, nebo vyšší, což je jistě příjemnější.

LP STAKE IXT

Další možností je vložit své IXT na burzy Sushi Swap nebo Dextool a uzamknout je spolu s měnou USDT nebo Matic.  Období je 1 měsíc. Úroky se připisují denně a jsou hodně zajímavé. V době psaní článku se pohybovaly kolem 45 % ročně. I tak výsledek záleží na kurzu IXT v době, kdy úroky vybíráte. A ten může být nižší, než v době vkladu, nebo vyšší, jak jsem uváděl výše.

TRITORY STAKE

Svá vytvořená území můžete vložit do Stake Teritory, kde vám potom denně generují zisk. Ten lze kdykoli vybrat. Zisk závisí na druhu a náročnosti (vzácnosti) vytvořeného teritoria. Tvorba teritorií je běh na dlouhou trať, protože když si vyberete území, kde byste chtěli vytvořit legendary Doménu, což je spojit dohromady 1000 PIX, může to trvat roky. Záleží na ochotě – neochotě hráčů prodat za vámi nabízenou cenu, zda vám vůbec odpoví a nebo vás ignorují. Stává se často, že hráč není ve hře aktivní a PIX, který potřebujete, je pro vás nedostupný. Jsou chyby v generování a prodeji PIX, protože hra je pořád živá a vývojáři vychytávají nedostatky. Velmi často nestíhá podpora odpovídat. Stává se, že příspěvky, které kritizují, zmizí. My, starší hráči, to už nějak akceptujeme, ale nováčka by to mohlo odradit. Nicméně si troufám tvrdit, že tvorba území je základ hry. Později, za cca 5 let, až budou všechny PIX rozprodány, bude tvorba území stále obtížnější, protože volných míst bude na planetě ubývat. Ale to už se možná přesuneme do další epochy, kdy začneme budovat další zdroje. Na obrázku níže vidíte denní zisky IXT z vybudované úrovně Area a potom Domain, podle druhu území (Outlier, common, Uncommon, Rare, Legendary) v době psaní článku.

Landmarks Stake

Ve hře je zastoupena rovněž korporace Lucky Cat, která se věnuje tombolám a loterii. Lístky do loterie získáte buď jako odměnu v Airdropu podle typu NFT, nebo si je můžete koupit za IXT nebo vygenerovanou energii. Ceny jsou uvedeny ve shopu korporace Lucky Cat. Jednou z výherních cen jsou Landmarks – orientační body na Zemi, kterých je celkem 800 a jsou to vzácná NFT , z nichž každé má svůj poloměr dosahu, podle druhu. Maximum je 2 000 km. Proto je i různý počet majitelů těchto NFT. To závisí od druhu a typu Landmarks.  Výhoda a užitečnost spočívá v tom, že ze všech obchodů, které se uskuteční v jejich poloměru dosahu, je stržen poplatek 5%, který se potom rozděluje mezi majitele těchto Landmarks. Další možnost výdělku pro hráče.

Energy Stake

Pokud vlastníte na dlaždici v Mission Control zařízení na produkci energie, můžete vyrobenou energii vložit do 30 denního stakinku. Na každou jednotku energie musí být uzamčen stejný počet IXT, pro názornost na 100 jednotek energie potřebujete 100 IXT. Zisk je připisován denně a můžete si ho vybírat. Máte i možnost vložit IXT a energii do Stake  v nadaci Amelia, v tomto případě je 10% vašeho zisku použito na ekologické aktivity Planet IX.

Metashare Stake

Každá korporace vydává své akcie. Ty mají různou hodnotu. Lze je koupit na Marketplace nebo získat v Airdropech, popřípadě koupit na Opensea. Akcie Metashare lze uzamknout ve Stake na neomezenou dobu a ony potom produkují zisk v podobě IXT, který je připisován a dá se kdykoli vybírat. V současné době ještě nejsou vydány všechny NFT ke korporacím (pouze 6 z 10) a ani nejsou emitovány všechny akcie. Několik let to asi ještě bude trvat, až se vyprodají, potom bude po nich velká poptávka. Akcie nejsou nikterak levné, např. NetEmpire Metashare se pohybuje cenově kolem 2 500 – 5000 Kč za jednu akcii. Jestli se vám to vyplatí, to si musíte spočítat.

IXT Raffle

Pokud vás baví tomboly, můžete se každý týden zúčastnit losování o 2500 IXT. Funguje to tak, že na jeden týden vložíte svá IXT do Stake v tombole a čekáte, zda vyhraje adresa vaší peněženky. Čím více IXT vložíte, tím je větší pravděpodobnost výhry.

Souhrn

Aby měli hráči přehled o svých výdělcích, tak na úvodní stránce ix.foundation je vyvěšena tabulka, která je o ziscích informuje. Je tam členění na denní a měsíční výdělek. Odměny jsou pohyblivé, protože záleží na mnoha faktorech (kolik hráčů se připojilo do Stake, kolik teritorií je vyraženo, jaký je objem obchodů apod.). Ze zkušenosti musím říci, že ta volatilita zase není velká.

Kolik kdo vydělá má pevně ve svých rukou a je poměrně jednoduché si to spočítat. Doporučuji postupovat obráceně, říci si, kolik chci vydělávat a potom si dopočítat, co všechno je pro to potřeba udělat. Uvedu jeden příklad, chci vydělávat 100 dolarů měsíčně, což je asi 300 IXT při současném kurzu, tak musím vytvořit Uncommon Doménu, která vydělává 14,4 IXT denně – viz tabulka. Nebo vygenerovat odpovídající množství energie, nebo nakoupit akcie a vložit je do STAKE. Těch variant je hodně a každý by se měl zařídit podle sebe. Někomu stačí hrát pouze Mission Control a prodávat aktiva, která recykluje z odpadu. Cena Legendary zařízení na výrobu energie (Fusion reactor) se pohybuje na 1 úrovni kolem 80 dolarů. Ale je to o náhodě, procentní pravděpodobnost, že se vám to podaří, nepřesahuje 2 %.

Vím, že každého zajímá, kolik z toho mám. Záměrně nebudu na tuto otázku odpovídat. Výsledky totiž závisí na odvedené práci, odsezených hodinách u PC, troše štěstí a na náhodě v loterii a ochotě investovat vlastní prostředky. To vidím jako největší kámen úrazu, protože lze postupovat pomalu a dlouhodobě, získané IXT znovu investovat a budovat. Je to času a trpělivosti, výsledky se dostaví za několik let. Nebo do hry vložit 300 000 – 500 000, nakoupit ta správná aktiva a měsíčně vyděláváte to, čemu se u nás říká minimální mzda. Za tímto tvrzením si stojím.

Dobu návratnosti si spočítáte, nezapomeňte, že aktiva můžete kdykoli prodat, takže to nejsou vyhozené peníze. Osobně doporučuji začít s minimálním účtem a trochu se otrkat, naučit se ovládat hru, porozumět kryptu, protože se mi zdá, že s přibývajícími možnostmi je čím dál složitější se ve všem vyznat. A to ještě není plně integrována další možnost výdělku – Esporty a spolupráce s jinými herními korporacemi. Vše přijde s časem. I my, dlouhodobí hráči, se pořád učíme.

Hraní Planet IX je závazek na celý život a odměnou za to vám bude pasivní příjem. Rovněž bych pamatoval na zadní vrátka a vychoval si následovníka, který v době, kdy už tu nebudete, bude pokračovat a nepřestane rozvíjet hru 🙂

V krátkém článku nelze zmínit všechno, je toho spousta, co se na PlanetIX děje, doporučuji navštívit stránky a sledovat nové zprávy na https://planetix.com/comms 

Rovněž chci nechat prostor dalším hráčům, aby vyjádřili své pocity ze hry, proto tento článek má v záhlaví číslo 1. Závěrem bych zhodnotil tři roky strávené s Planet IX. Je to hra, která vás umí pohltit a u slabší povahy se může vyvinout závislost. Život nežijeme pro hru, ale abychom byli šťastní. Na diskusní skupině Discord hodně hráčů našlo svou druhou rodinu a tráví tam denně spoustu času v diskusích. Za sebe doporučuji co nejvíce hru automatizovat, to znamená nasadit drony a rovery, abyste nemuseli sbírat odpad ručně, potom stačí 2 x denně provést recyklaci v Eternallab, to lze zvládnout za 5 minut kdekoli i z mobilu a pokud máte, jednou denně zkontrolovat nabídky ke koupi a k prodeji. Podle množství nabídek je to cca 1 hodina denně. Když stavíte teritoria, tak to může být i více. Doporučuji se připojit k Diskusní skupině Discord, na další oficiální kanály Planet IX, vše najdete na Discordu.

V České republice, pokud je mi známo, se vytvořila úzká skupina hráčů, pocházejících z Crowd1, z naší skupiny Team CSM, kteří si navzájem pomáhají a komunikujeme na WhatsApp. Předáváme si informace, novinky a zkušenosti, občas blbě plkáme. Máme na to nárok, věkově jsme kolem padesátky, šedesátky i přes. Kdo to myslí s Planet IX vážně, doporučuji mu si vše nastudovat z článků, videí a připojit se. S časem zjistíte, jestli je to pro vás nebo ne. Nedávám zde odkazy, protože kdo chce, ten najde nebo se zeptá.

Nepočítejte, že vás bude někdo vodit za ručičku a utírat vám zadek. Takových pomocníků se střezte, protože jejich cílem je získat přístup do vaší peněženky a vybílit vám účet. Jak jsem už psal výše, bezpečnost vašeho účtu závisí jen na vás.

Dále je to o vytrvalosti, trpělivosti a kázni. Když budete poctivě pracovat, výsledky se dostaví. Nám to trvalo 2 – 3 roky. Když máte dost peněz, které vám momentálně nebudou chybět, můžete tento proces urychlit. Cena IXT tokenu bude s časem stoupat. Její maximum bylo 4,6 USD. Nyní se pohybuje na úrovni 0,33 USD. Hra se pořád rozvíjí a vyvíjí, čeká nás ještě hodně překvapení. Má ambici stát se největší hrou světa s NFT (což už je) a sloučit ostatní projekty do jedné velké skupiny, která bude kooperovat a tvořit zisky pro hráče. Takže se máme pořád na co těšit. Jen škoda, že nám není o 20 – 30 let méně…

Naskenováním QR kódu nebo kliknutím na obrázek se připojíte k Planet IX přes můj zvací odkaz. Musíte mít předem nainstalován Metamask nebo jinou web3 peněženku. V tomto případě jsem ochoten omezeně pomáhat a vysvětlovat  začátečníkům pomoci sociálních sítí, co dělat v nesnázích.

Příklady jednotlivých druhů PIX (přeloženo do češtiny).

Dosud vidělo:91Dnes vidělo:1