Co je staking kryptoměn, návod, jak na to a rozdíl mezi stakingem a DeFi


Protože Planet IX nabízí možnost stakingu, tj. zhodnocení tokenů IXT, pokusím se přiblížit, co to ten staking vlastně je. Dobře to popisuje článek z Trade CZ od Jiří Makovský 22. 4. 2022. Zkratka DeFi znamená Decentralizované Finance, tzn. nepodléhají centrální správě (bankám, státu, …) patří sem kryptoměny. Správa služeb tedy nenáleží jednomu subjektu (bance), ale všem, kteří jsou připojeni na síti blockchain.

„Staking“ jako termín ve světě kryptoměn se extrémně nadužívá. Často popisuje instrumenty, které s ním nemají vesměs nic společného. V textu vám představíme, jak staking funguje a k čemu se může hodit. Nezapomeneme ani na příklady kryptoměn.

Co je – a co není – staking

Technologie se někdy vyvíjejí rychleji, než se stíhá rozšiřovat jazyk a správné názvosloví. Možná právě to je důvod, proč se dneska označuje za „staking“ kdeco. Abychom mohli rozebrat, jak přesně jej využít ve svůj prospěch, projdeme první onu terminologii.

Staking je unikátní funkce řetězců druhé generace, kupříkladu Polkadot, Tezos či Cardano. Tyto kryptoměny se nedají těžit, jak tomu je u Bitcoinu či Etherea, ale místo toho se decentralizovaná struktura udržuje stakingem. Odtud také pochází název konsensu Proof-of-Stake.

Bitcoin konsensus Proof-of-Work se udržuje decentralizovaně pomocí procesu těžby, kdy síť pohání tisíce počítačů všude po světě. Proof-of-Stake řetězce takový „fyzický“ příspěvek nepotřebují, pohání je algoritmus. Ten si lze představit jako parlament, který hlasuje o každé transakci. A místo na židli vám zajistí právě uzamčení vašich kryptoměn do stakingu. Za to budete odměněni úroky.

Staking by neměl být brán jako součást ekosystému DeFi

Často se setkávám s tím, že se staking bere jako součást systému decentralizovaných financí. Nemělo by tomu tak být, protože jeho účel nemá s financemi nic společného. Udržuje síť bezpečnou, stejně jako těžba u Bitcoinu, která přece DeFi taktéž není!

Nejčastější záměna je s „těžbou likvidity“, v anglické literatuře „liquidity mining“. To je nejrozšířenější forma DeFi, kdy jste odměňováni za nabízení svých tokenů do finančních služeb – nejčastěji do decentralizovaných burz jako je Uniswap, PancakeSwap.

Jaké jsou výhody a nevýhody stakingu oproti DeFi

Je dost možné, že výše zmíněné řádky jsou pro vás nová informace. Proto vám vysvětlím, jaké jsou mezi DeFi a stakingem rozdíly a to, co je pro vás důsledkem.

Výhody stakingu oproti DeFi:

  • Bezpečnost: Při stakingu zůstávají kryptoměny na vaší peněžence. U DeFi služeb tomu tak není. Při účasti na DeFi se vaše tokeny a kryptoměny stanou součástí chytrého kontraktu, který může (a velmi často se to stává) podlehnout útoku hackera. Staking je 100% bezpečný.
  • Dlouhodobost a stabilita: Pokud držíte kryptoměny na vlastní peněžence a nejste žádným aktivním „farmářem“, tak je staking ta pravá volba. Odměny jsou stabilní a lze je sbírat deset let ve stejné výši. To u DeFi nenajdete, tam jsou odměny pod tíhou extrémní volatility. Z 1 000 % p.a. na 50 % p.a. se zvládne dojít za rok.

Nevýhody stakingu oproti DeFi:

  • Nižší odměny: Staking nabízí konstantní odměny od 2 % do 15 % ročně. Nicméně DeFi zpravidla zvládne nabídnout od 200 % k 1 000 %. Ale jak jsem už nastínil, s každým dnem odměny na DeFi službách klesají.
  • Staking funguje jenom s kryptoměnami: Stakovat se dají pouze kryptoměny, nikoli tokeny. To může limitovat to, jaké byste si představovali složení portfolia.

Návod na staking

Institut nenajdete na každé síti, i když dneska jej mají skoro všechny blockchainy. Navíc existuje více druhů, například delegovaný staking. Není se čeho bát, navzájem se příliš neliší a rozdíl jako uživatel nepoznáte.

Krok první: Vyberte si kryptoměnu a vytvořte si pozici

Poskytnu nějaké příklady. Mějte na paměti, že někdy je na staking potřeba minimální výše vkladu. Většinou je velmi nízká. Kromě Ethereum, kde to je 32 ETH.

  • Tezos (XTZ): 6 % ročně.
  • Cosmos (ATOM): 7 % ročně.
  • Cardano (ADA): Liší se případ od případu, protože lze stakovat i na centralizovaných platformách, jako je Binance. Obvykle jde o 5 % až 20 %.
  • Polkadot (DOT): Kolem 12 % ročně.
  • EOS (EOS): 3 % ročně.
  • Ethereum (ETH): Potřeba je velmi vysoký vstupní kapitál, ale poté jsou odměny od 5 % do 17 % za rok.

Pozor: Některé starší blockchainy vám staking povolí pouze, pokud budete neustále připojeni k internetu a nikdy nevypnete počítač. Avšak je to výjimka. V případě nejistoty dohledejte více informací.

Krok druhý: Dejte si kryptoměny na vlastní softwarovou peněženku

Z mojí osobní zkušenosti umí staking všechny peněženky, které jsou přímo určené k dané blockchain síti. Vložíte své prostředky a software už vás automaticky bude navigovat ke vstupu do stakingového kontraktu. Jsou to 3 kliknutí, přesných návodů je plný internet.

Pokud vám nejsou vlastní peněženky po chuti, tak Binance nabízí staking základních kryptoměn přímo na platformě. Například Cardana.

TIP: Jak stakovat Cardano.

Závěr

Staking nemusí být pro každého. Ale pokud chcete mít své portfolio v bezpečí a zároveň na něm něco vydělat, je tohle vaše nejlepší volba. Doufám, že jsem vám vysvětlil všechny náležitosti a ukázal, jak na to.

Takže nyní o stakingu něco víte. Já přirovnávám staking k termínovanému vkladu, protože si myslím, že je to v podstatě totéž. Autor v článku popisuje, že se dají “stakingovat” pouze kryptoměny a ne tokeny, ale Planet IX nabízí staking svého tokenu IXT, který je měnou ve hře. Můžete vložit své tokeny na 30 dnů do stakingu (termínovaného vkladu) a sledovat, jak rostou odměny. Mohu potvrdit, že je to velice zajímavé a kdo vlastní nějaké IXT, které nevyužívá, tak je to dobrá volba, jak je zhodnocovat. Kdo je registrován v Planet IX a má nějaké IXT, má další možnost, jak své krypto využít.

Dosud vidělo:126Dnes vidělo:1